Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж изјавио је данас, на отварању конференције “Бизнис трендс”, да ће енергетска и украјинска криза, којима је претходило много тога што је већ пореметило привреду, озбиљно допринети рецесији, расту цена и производњи на глобалном нивоу.

Чадеж је рекао да ситуација са струјом у Србији има своју специфичност у односу на земље ЕУ, које немају толике производне капацитете, али да када је реч о свету постоје процене да ће због кризе енергената, пре свега гаса који балансира производњу струје у већини земаља ЕУ, на пример у Немачкој, садашња криза озбиљно допринети рецесији и паду производње у најразвијеним индустријским земљама.

“И то на нас има и те како утицај, пошто је то тржиште на које највише извозимо. И, како кажу, ако Немачка закашље ми имамо упалу плућа, јер онда наше фабрике не произовде”, рекао је Чадеж.
Он је напоменуо да Србија сада има стабилну производњу струје, али да је тржиште електричне енергије у свету нестабилно и да привредници не знају шта ће се све дешавати и шта могу да очекују.
Чадеж је истакао да је гас изузетно важан за индустрију.

“Постоје неке процене да ће се, уколико буде долазило до прекида испорука гаса између Русије и земаља ЕУ, то десити током лета”, додао је Чадеж.
У разговору са Чадежом на панелу “Енергија – Боља контрола трошкова, уређеније тржиште & већа ефикасност”, оснивач фирме Nova commodities, која снабдева привреднике електричном енергијом, Ненад Савић је рекао да је тржиште струје тренутно у проблему и превирању, с обзиром на енормни раст цена.
“У прва три месеца прошле године на спот тржишту у региону су цене биле на нивоу око 53 евра по мегават сату, а ове године на 230 евра. Друга карактеристика која још више забрињава је енормна волатилност у ценама. Претпрошле недеље смо имали у четири дана ценовну разлику, дан за данас, и до 100 евра по мегават часу, што је заиста невероватно”, навео је Савић.
Истиче да је још више забрињавајуће што што су померања цене на дугорочним фјучерсима за целу годину имали огромне волатилности цене.

“У једном дану смо имали у децембру имали да је годишњи производ за наредну годину порастао за 43 евра, а раније се помак од пола евра или једног евра сматрао значајном волатилношћу. Тако да те енормне разлике су нека нова реалност и у том смислу се све теже одредити према тржишту, у ком ће правцу оно ићи”, навео је он.
Савић је додао да је трећи фактор ниска ликвидност пошто нема довољно трансакција.
“Плитко је тржиште, што нам говори да су ученици на тржишту и произвођачи и велетрговци дезоријентисани, јер нико на овом ценовном нивоу није спреман да узима неке велике позиције. Нико није сигуран где је реалан ценовни ниво”, навео је Савић.

Подсећа да је ЕПС у уговорима са купцима на комерцијалном тржишту до 30. јуна ове године понудио цену за привреду на 75 евра по мегават-сату у намери да је заштити и напоменуо да је то неекономска цена, пошто је, како је рекао, вредност тог “истог производа” када је донета та одлука била 310 евра на тржишту.
Савић је рекао да се, према информацијама које има, сада разматра да се на нешто вишем нивоу донесе слична уредба која би важила до краја године.

“Мислим да држава има интерес да заштити индустрију од таквог (ценовног) шока, јер уколико би се потпуности ‘отворило’, цена би сада била на нивоу од 180 до 200 евра по мегават сату. Да ли држава може то да дозволи и да какве би све то ефекте имало на укупну економију… Тржиште је сада у ‘пику’ психозе”, навео је Савић.

 

Извор: РТВ