Povodom Međunarodnog dana romskog jezika, u Osnovnoj školi „Mileta Protić“ u Tovariševu, pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine -nacionalne zajednice u organizaciji UG „ČARAIN“ realizovan je projekat “Dan romskog jezika” u okviru kojeg je održana i promocija slikovnice na romskom jeziku “Kaj garadilo o Čikalo? -Gde se sakrio Čikalo?” autorke Marije Aleksandrović.

Priređen je prigodan program u kojem su učestvovali učenici, kako romske tako i druge nacionalnosti,  koji su čitali podjednako dobro,  stihove na srpskom i na romskom jeziku.

 

Škola u Tovariševu je inače prva škola u Srbiji u kojoj je 1998. godine održan prvi čas na romskom jeziku.

Svedoci smo da se i u ovoj školi i danas veoma uspešno izučava izborni predmet romski jezik sa elementima nacionalne kulture. Program je vodila pedagoški asistent i predsednica Odbora za službenu upotrebu jezika i pisma Nacionalnog Saveta romske nacionalne manjine Šeća Kolompar, koja se zahvalila Mariji Aleksandrović, što je izabrala za svoju promociju školu u Tovariševu u kojoj se itekako radi na očuvanju i negovanju kulture i jezika romske zajednice . Pored osnovne škole veliku podršku programu dala je biblioteka “Veljko Petrović” odnosno bibliotekarka Lidija Šormaz koja radi u ogranaku biblioteke ” Jovan Protić” u Tovariševu a koja je dala svoje stručno mišljenje i iznela lične utiske o slikovnici.

Na manifestaciji posvećenoj obeležavanju dana romskog jezika prisustvovali su predstavnici škole, roditelji ,romski srednjoškolci brojni učenici škole uživali su zajedno u prijatnom ambijentu i bogatom programu.

Svečanosti su prisustvovali poslanica u Skupštini AP Vojvodine Jelena Jovanović , član Saveta romske nacionalne manjine Stevan Jovanović i nastavnici romskog jezika sa svojim učenicima sa teritorije Opštine Bačka Palanka.

 

“Marija Aleksandrović je doktorka nauka, profesorka srpske književnosti i jezika i profesorka romskog jezika i književnosti, na Visokoj školi strukovnih studija u Vršcu predaje romski jezik, ali još  mnogo toga ona radi. Ono što bih za nju mogla reći je prvenstveno da je veliki borac. Uporna, pravedna, istrajna i kada nešto naumi, ona ne odustaje dok to ne ostvari .

Prošla je trnovit put dok nije ostvarila svoj san. Sada kada je uspešna ona se ne stidi svoje prošlosti već naprotiv stoji visoko uzdignute glave ponosno ističući da je iz siromašne porodice. Prkosno, znanjem borila se protiv siromaštva i bede sa jedne strane i predrasuda i diskriminacije sa druge strane. Uspela je, i kao takva ona jeste i treba da bude uzor svim mladim Romima i Romkinjama. “Treba sami da preuzmemo odgovornost za sebe i svoju budućnost, ne prepuštati je drugima !”, ona to često govori, a ja se u potpunosti slažem sa njom. Njen doprinos u očuvanju i negovanju romskog jezika je velik, ali “Ima još mnogo da se radi.”, kaže Marija. I tek ćemo pričati i slušati o njoj i njenim delima.

Jako sam ponosna na nju . Sretna sam što je lično poznajem i što imam mogućnost da radim sa njom i učim . Hvala ti Marija što si odabrala našu školu i mene, da ti budemo domaćini. Nadam se da ćemo svi zajedno uživati u promociji tvog rada i tvoje nove slikovnice za decu i u avanturama Čikala”, izjavila je predsednica Odbora za službenu upotrebu jezika i pisma Nacionalnog Saveta romske nacionalne manjine Šeća Kolompar.