Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas da Vlada Srbije veliku pažnju posvećuje sferi javnog informisanja, kao i da za resorno ministarstvo ne postoje zavisni i nezavisni mediji, već samo registrovani, kojih je ukupno 2.194.
Ristić je istakao i da u ovom trenutku funkcioniše 76 udruženja novinara, tri smaoregulatorna tela i isto toliko sindikalnih organizacija.
„To je vrlo brojna i dinamična zajednica. Ministarstvo nastoji da bude jedna od platformi za dijalog unutar medijske zajednice, ali ne i jedina. Za nas ne postoji tema o kojoj ne želimo da razgovaramo, ni sagovornik koji je nepoželjan“, rekao je Ristić za nedeljnik NIN.
Govoreći o isteku mandata članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), Ristić kaže da je procedura za izbor novog saziva u nadležnosti Narodne skupštine.
„Zakonom o elektronskim medijima definisano je da se mandat aktuelnom sazivu Saveta skrati i on je istekao 4. novembra. Članovi tog saveta pre nekoliko meseci pokrenuli su proceduru pred Ustavnim sudom, smatrajući da je ta odredba zakona u suprotnosti sa ustavom. Ustavni sud još nije zauzeo stav ovim povodom, a u međuvremenu je Savetu istekao mandat“, objašnjava Ristić.
Ministar dodaje i da bez obzira na nepostojanje saveta, REM može da sprovodi određene aktivnosti koje se tiču stručnog rada.
Godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji kaže da je zabležen rast ugrožavanja bezbednosti novinara u našoj zemlji, a Ristić tvrdi da su podaci netačni.
„To može da se proveri, a mi ćemo komunicirati sa Delegacijom EU kako bismo videli na koji način je došlo do te greške“, naglasio je on.
Budžet ministarstva za sufinansiranje medijskih sadržaja za ovu godinu iznosi 352 miliona dinara, a u narednoj godini planirano je povećanje za 180 milona dinara.
„Pokušali smo da za ovih šest meseci utičemo na usporavanje negativnih procesa u oblasti informisanja i ubrzanje pozitivnih. Insistirali smo da svih 156 lokalnih samouprava sprovedu konkurse za sufinansiranje medijskih sadržaja. To je nesporna zasluga ovog ministarstva“, ocenio je Ristić.
Prema njegovim rečima, miinistarstvo je ove godine imalo 1.139 prijavljenih predloga projekata na ukupno devet konkursa.
„Komisija je podržala 471 projekat. Kroz posebna davanja podržano je još 28 projekata, a sve u ukupnom iznosu od 352 miliona dinara“, naveo je ministar.
Izvor i foto: Ministarstvo informisanja i telekomunikacije