Opština Bačka Palanka proglašena je za ekoopštinu na istoimenom konkursu Ambasade Francuske i Evropske unije.
Projekat „Ekoopština” je nacionalno takmičenje lokalnih samouprava u oblasti održivog upravljanja otpadom i otpadnim vodama, urbane mobilnosti, energetske efikasnost zgrada i „zelenih škola”.
Pored Bačke Palanke nagrađeno je još sedam od 156 gradova i opština koji su učestvovali na konkursu.
Nagrade su uručene u Ambasadi Francuske, a svečanosti je prisustvovao i ambasador Francuske Pjer Košar, koji je rekao da se nada da će projekat „Ekoopština” postati stub francusko-srpske saradnje na temu održivih gradova.
U ime opštine Bačka Palanka dodeli nagrada su prisustvovale Vesna Velemir, pomoćnik predsednika i Nadežda Ganić iz Odeljenja za skupštinske i izvršne poslove. One su istakle da je opština Bačka Palanka u saradnji s Vladom Srbije dodelilo 151 ugovor za unapređenje energetske sanacije kuća i stanova na teritoriji opštine, kao i da se u više naseljenih mesta planira izgradnja kanalizacione mreža kao i uklanjaje divljih deponija, a ugrađuje se i štedljiva javna rasveta, koja će direktno uticati na zaštitu životne sredine, jer će drastično smanjiti potrošnju električne energije.
-Unapređenje zaštite životne sredine je jedan od najvažnijih zadataka svake lokalne samouprave. To direktno doprinosti kvalitetnijem životu građana i garantuje održivu i kvalitetnu budućnost za nove generacije – istakla je Nadežda Ganić.
Od pokretanja projekta “Ekoopština”u maju prošle godine, više od 650 predstavnika lokalnih vlasti Srbije učestvovalo je na seminarima, a nekoliko stotina učenika iz blizu šezdeset škola učestvovalo je na takmičenju u kategoriji „Zelena škola”.
Državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine, Sandra Dokić istakla je da je budžet za zaštitu životne sredine trostruko veći nego pre 10 godina, i najavila novo povećanje budžeta. Naglasila je značaj saradnje sa lokalnim samoupravama i sinergiju sa drugim ministarstvima zahvaljujući kojim će se finansirati izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i regionalni centri za preradu otpada u bezbednim uslovima.
Konkurs « Ekoopština » zamišljen kao platforma za razmenu znanja i primera dobre prakse između francuskih i srpskih aktera uključenih u programe održivog razvoja gradova i opština u sledeće četiri oblasti : održivo upravljanje otpadom, održivo upravljanje vodama, održiva urbana mobilnost, energetska efikasnost zgrada. Posebnu potkategoriju konkursa čine « Zelene škole”, koja je namenjena osnovnim i srednjim školama u Srbiji.
Nakon dodele nagrada potpisan je i novi Sporazum o saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji koji omogućiti proširenje projekta „Ekoopština”, koji postaje deo inicijative „Zelena agenda za Srbiju”.