Први април, светски дан шале, је синоним за смех и дан када се људи труде да смисле што оригиналније “преваре”  То је дан за забаву када једнако уживамо у томе да неког насамаримо, али и да будемо насамарени.  Првоаприлска шала је начин да, макар на један дан, изађемо из често озбиљне свакодневице.

И у шали  постоје правила која морају да се поштују. Најпре, првоаприлска шала се мора, јасно означити као таква: то је разликује од лажи. То се ради тако што се, чим постане очигледно да је “жртва” поверовала у шалу, мора рећи: Априлилили.
Наравно шале ни у ком случају не треба да буду злонамерне, а онај на чији је рачун шала направљена, ако испадне успешна, не сме да се љути.

Међутим, ове године 1. април Светски  дан шале свет дочекује у сасвим новим условима.
Пандемију коронавируса већ прати огроман број дезинформација на светској мрежи, што владама отежава да заштите грађане.
Владе широм света упозориле су да током пандемије не треба да буде хумора на тему смртоносног вируса, а у неким случајевима прете и затвором. Под насловом “корона није шала” немачко министарство здравља позвало је јавност да не измишља приче у вези са коронавирусом.

Све у свему, посветимо се данас себи, свом здрављу и здрављу људи око нас. Останимо код куће. А за шале биће времена кад све ово прође.