Ове године навршава се 12 година од када је на снагу ступила Kонвенција УН о правима особа са инвалидитетом и 11 година откако ју је ратификовала Република Србија. Данас се обележава Светски дан особа са аутизмом под слоганом ,,Могу да учим, могу да радим“.
Савез удружења Србије за помоћ особама са аутизмом је равноправни члан међународне асоцијације Аутизам Европе, чији је основни циљ да унапреди и заштитом права особа са аутизмом, са циљем што квалитетнијег и безбеднијег живота ових особа.
Према статистици Савеза, аутизам погађа једну од 100 особа, што значи да у Европи тренутно живи више од пет милиона особа са неким од проблема из спектра аутизма. У Србији не постоје тачни подаци о броју особа са аутизмом, али се према неким изворима може говорити о приближном броју од 2.500 особа са овим проблемом.
Поводом Светског дана аутизма, који се ове године обележава под слоганом “Могу да учим, могу да радим”, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић поручио је да ће Влада Србије и ресорно министарство и у наредном периоду наставити да се залажу за стварање модерног друштва у којем не постоји ниједан облик дискриминације.
Премањеговим речима, основа сваког модерног друштва огледа се пре свега кроз развој свести свих грађана и њиховог заједничког деловања. Kако је навео, предрасуде према људима који имају одређени степен инвалидитета, друге су верске или националне припадности, у Србији не смеју да постоје, већ сви треба да прихватимо разлике међу људима и помогнемо онима којима је помоћ потребна како би остварили своја основна људска права.
“Ресорно министарство наставиће активно да се залаже да свакој групацији особа са инвалидитетом пружи могућност да обликује, изражава и реализује своје потребе и да има једнаке могућности и право на различитост. Низом планираних активности, путем конкурса за унапређење положаја особа са инвалидитетом које реализујемо, као и кроз већ добру сарадњу са Савезом удружења Србије за помоћ особама са аутизмом, настојаћемо да особама са аутизмом и њиховим породицама олакшамо и учинимо живот бољим”, рекао је Ђорђевић.
С обзиром да су рана дијагностика и третман, укључивање у образовни процес и запошљавање, кључни за развој социјалних вештина, Министарство ће, како је министар навео, наставити да у партнерству са релевантним институцијама предузима активности које ће допринети да особе из аутистичног спектра постану самосталније, воде испуњенији и продуктивнији живот и дају пун допринос заједници чији су равноправни чланови.
Министар Ђорђевић упутио је позив свим грађанима, доносиоцима одлука, стручњацима, лидерима пословног окружења и јавности да дају свој допринос у циљу остваривања веће равноправности и укључености у друштво особа са аутизмом, чиме ће особама који имају аутизам послати јасну поруку да нису саме и да нас различитост уствари чини једнакима.